بر مردم (لازم) است که قرآن را همان طور که نازل شده قرائت کنند. - امام باقر(ع)

خاستگاه تفسیر موضوعی

خاستگاه تفسیر موضوعی

عنوان تفسیر موضوعی از مصطلحات نوپدید دوره معاصر و عصر بازگشت به قرآن و بیش از هر چیز وامدار تحولات فکری و فرهنگی بنیادین در قرن چهاردهم است [۱] که برخی مفسران و مصلحان دینی بر ضرورت آن تأکید ورزیده‌اند.

ویژگی‌های تفسیر موضوعی

ویژگی‌های تفسیر موضوعی

برای تفسیر موضوعی در مقایسه با تفسیر ترتیبی ویژگی‌ها و امتیازاتی بیان شده که این امتیازات ناظر به دو قسم گونه دوم از تفسیر موضوعی‌اند. شایان ذکر است که برخی از موارد ذیل ناظر به تفاوت تفسیر ترتیبی با هر دو شیوه گونه سوم است و برخی ناظر به یکی از این دو شیوه است:

گونه‌های تفسیر موضوعی

گونه‌های تفسیر موضوعی

تفسیر موضوعی را از زوایای گوناگون می‌توان تقسیم کرد: 1)  برخی محققان برای آن سه گونه معرفی کرده‌اند: 

تفسیر موضوعی

تفسیر موضوعی

تفسیر موضوعی در برابر تفسیر ترتیبی شیوه‌ای در تفسیر آیات قرآن کریم است که مفسر از طریق آن به استنباط دیدگاه قرآن درباره موضوعی مرتبط با انسان و جهان هستی می‌پردازد.

ارزش علم تفسیر

ارزش علم تفسیر

بررسی علم تفسیر و سرگذشت آن است. نویسنده در این سلسله مقالات، ضمن بررسی مفهوم تفسیر و تفاوت آن با تأویل، به ارزشمندی علم تفسیر اشاره کرده و در مرحله بعد، فراگیری آن را وظیفه همگان می‏داند.

ضرورت تفسیر

ضرورت تفسیر

با وجود این‌که خداوند کلیه‌ی احکام را برای انبیا و مردم بیان داشته است، چرا ما در فهم قرآن سعی می‌کنیم توجیهات عقلی مختلف بر آیات پیدا کنیم و آن را به‌عنوان خواست و اراده‌ی الهی تلقی کنیم؟

شرایط تفسیر و تأویل قرآن کریم

شرایط تفسیر و تأویل قرآن کریم

آیا هر کسی می‌تواند دست به تفسیر و تأویل قرآن کریم بزند؟ مفسّر و تأویل کننده‌ی قرآن کریم باید چه صفاتی داشته باشد؟

تفسیر چیست؟ مفسر کیست؟

تفسیر چیست؟ مفسر کیست؟

حرف قرآن را بدان که ظاهری است زیر ظـاهر باطنی بس قاهری است/ تـو ز قـرآن‌‌‌‌ای پسر ظـاهـر مبـیـن دیــو آدم‌ را نبینـد جــز کـه طـیـن

تعاریف تفسیر موضوعی

تعاریف تفسیر موضوعی

تفسیر موضوعی ترکیبی وصفی است که «موضوعی» بودن وصف تفسیر و ویژگی آن است، بنابراین در تفسیر موضوعی مفسر به تفسیر آیات قرآن راجع به موضوعی خاص می‌پردازد.

اهمیت تفسیر موضوعی

اهمیت تفسیر موضوعی

در عصر حاضر مسلمانان نیازمند استخراج و تنظیم نظر اسلام درباره همه رشته‌ها و شاخه‌های معرفت انسانی‌اند، تا در مواجهه با دیدگاه‌های فراوانی که دانشمندان مغرب زمین در زمینه‌های مختلف عرضه می‌کنند، 

ماجرای برخورد آیت‌الله العظمی مرعشی با کشف حجاب

ماجرای برخورد آیت‌الله العظمی مرعشی با کشف حجاب

قطعاً حکومتی که در آن ظلم و ستم وجود داشته باشد، پایدار نخواهد بود. یک مسلمان با ایمان همواره باید با ظلم مقابله کند و متمایل به ظالم نگردد و اجازه ندهد بی‌عدالتی و بی‌دینی در جامعه نهادینه گردد که اگر دین را یاری کند، خداوند هم او را یاری می‌کند.

فرار از مرگ

فرار از مرگ

دو گروه از مرگ فراری هستند: 

اول افرادی که آخرت را رها کرده و در مسیر دنیاپرستی به مال حرام نیز آلوده شدند. اینها می‌دانند با مرگ دارایی‌هایشان به دیگران رسیده و تازه باید خودشان پاسخگوی حقالناس‌ها باشند.

دلایل معجزه بودن قرآن چیست؟

دلایل معجزه بودن قرآن چیست؟

قرآن کریم به عنوان شاهدی بر نبوّت و رسالت پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) برتری‌های منحصر به فردی بر سایر سخن‌ها دارد، به شکلی که کسی نتوانسته و نخواهد توانست همانند آن را بیاورد.

بررسی چگونگی دلالت آیه ده سوره روم بر کفر یزید در بیانات حضرت زینب کبری علیها السلام در خطبه شام

بررسی چگونگی دلالت آیه ده سوره روم بر کفر یزید در بیانات حضرت زینب کبری علیها السلام در خطبه شام

پس از قیام سید الشهدا علیهالسلام قیامی لازم بود تا پیام خون شهدای کربلا را به گوش جهانیان برساند و حضرت زینب علیها السلام که گویی سخن را از زبان امیر المومنین "علیه السلام" فرا گرفته بود در مسند سخنوری و فاش سازی اسرار برآمد و تاج و تخت یزید و یزیدیان را متزلزل ساخت. نمونه آن سخنوریها، خطبههایی است که ایشان در کوفه و شام قرائت فرمودن.

یک امتیاز روشن قرآن

یک امتیاز روشن قرآن

یکی از امتیازات قرآن کریم که حقا‌ً از‌ جـنبه‌های‌ کـمال ایـن کتاب است تواریخ و حکایات آنست، قرآن در نقل داستان ها از نظر اسلوب بیان‌ و انتخاب قصص و تعقیب هـدف حکایات و دوری از گزاف‌گویی و افسانه‌سرایی برتری و مزیت مخصوصی بر‌ تمام کتب تاریخی دارد‌.

راز تأثیر گذاری نماز در زندگی

راز تأثیر گذاری نماز در زندگی

بعضی افراد با بی‌شرمی و بی‌حیایی تمام و با عباراتی وقیحانه بعضی اعمال عبادی مسلمان همچون نماز را به سخره می گیرند و از آن به «دولّا راست» شدن تعبیر می کنند و حاصل عبودیت و بندگی حق تعالی را «تُو سری خوری» قلمداد می کنند.

آداب تلاوت قرآن

آداب تلاوت قرآن

اکنون درست تفکر کن! ببین صدر یا ذیل این آیه شریفه که آیه چهل و چهارم از سوره مبارکه فُصلّت است با ما تطبیق می کند؟
می فرمایند:
«قل هو للذین آمنوا هدی و شفا والذین لایومنون فی اذانهم و قر و هو علیهم عمی اولئک ینادون من مکان بعید»

منظور کلینی از حدیث 17 هزار آیه قرآن چیست؟

منظور کلینی از حدیث 17 هزار آیه قرآن چیست؟

در کتاب «اصول کافی»، باب «نوادر» که بعد از باب «فضل قرآن» تدوین شده، روایاتی درباره قرآن نقل شده است. در آخرین روایت این باب چنین آمده است: امام صادق(ع) فرمود: «قرآنی که جبرئیل آن‌را برای محمد(ص) آورد، هفده هزار آیه داشت».

تفاوت آیات عام و خاص در قرآن چیست؟

تفاوت آیات عام و خاص در قرآن چیست؟

«عام»، لفظى است که بدون حصر، تمام افرادى که صلاحیت آن‌را دارند فرا می‌گیرد، یکی از الفاظ آن «کلّ» است که در اول جمله می‌آید، مانند: «کُلُّ مَنْ عَلَیْها فانٍ»، یا در پى آن، مانند: «فَسَجَدَ الْمَلائِکَةُ کُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ».
اما «خاص» عبارتی است که برخى مصادیق واژگان یا عبارت عامی را از دایره شمول آن خارج می‌کند.
در آیه شریفه: «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفِی خُسْرٍ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ ...»، لفظ «الانسان» عام بوده و عبارت «الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» خاص است.

اهمیت سواد رسانه ای

اهمیت سواد رسانه ای

داشتن سواد در طول تاریخ بشر اهمیت زیادی دارد، همانگونه که مارشال مک لوهان، ارتباط شناس برجسته کانادایی معتقد بود که انسان در طول تاریخ سه کهکشان ارتباطی را طی کرده است:

تعریف سواد رسانه ای

تعریف سواد رسانه ای

- سواد رسانه ای توانایی دستیابی ، تجزیه و تحلیل ، نقد ، ارزیابی و ایجاد ارتباط به گونه های مختلف است.

 

در طلب استاد معنوی

در طلب استاد معنوی

هیچ چیز نابتر، رفیعتر و  والاتر از آگاهی نیست. زیرا این آگاهیست که خویشتن واقعی شما را آشکار می سازد، در واقع آگاهی انعکاس خویشتن واقعی شماست.

ضرورت پیوند معنوی با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

ضرورت پیوند معنوی با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

خداوند متعال در قرآن مجید می‌فرماید: «اِنَّ اللهَ اشْتَرَی مِنَ الْمؤْمِنینَ اَنْفُسَهُمْ وَ اَمْوَالَهُمْ بِاَنَّ لَهُمُ الْجَنَّه ...» خداوند از مومنین جانها و اموالشان را خریداری نمود به اینکه بهشت را برای ایشان قرار دهد ...

ساخت مقیاس فرم کوتاه سرمایه معنوی و بهزیستی معنوی اسلامی

ساخت مقیاس فرم کوتاه سرمایه معنوی و بهزیستی معنوی اسلامی

نقش معنویت در زندگی انسان­ها طی سال­های متمادی در حوزه­های مختلف علمی توجهات زیادی را به خود جلب نموده است. از نظر تاریخی تاکنون طیف متنوعی از سازمان ­ها با محتوایی معنوی مطرح گشته، که یکی از جدیدترین آنها­، سرمایه معنوی است.

راز سلامت معنوی

راز سلامت معنوی

بسیاری از متخصصان می‌گویند روزه‌ گرفتن علاوه بر تاثیرات مثبتی که روی سلامت جسمی افراد دارد، می‌تواند موجب نشاط روزه‌داران شود.

رازهای رسیدن به سفر روح

رازهای رسیدن به سفر روح

سفر روح: وقتی ما حرف از سفر روح میزنیم یک جادوگری و کار غیر عادی نیست ، بلکه ما به دنبال رهایی از زمین مادی و  پرواز به سوی عرش در همین زندگی هستیم.

معنویت

معنویت

معنوی و معنویت معرب مینوی پارسی به هرآنچه که شامل یا مربوط به معنی و روح باشد گفته می‌شود و مقابل ظاهری و مادی است. معنویت یعنی وجود معنا و هر آنچه مادی نباشد را معنوی گویند. از دین به معنویت استعاره می شود.

ﻧﮕﺮش مذهبی و ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻣﺬﻫﺐ ﺑﺮ زﻧﺪﮔﯽ

ﻧﮕﺮش مذهبی و ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻣﺬﻫﺐ ﺑﺮ زﻧﺪﮔﯽ

ﯾﮑﯽ از مهمترین نهادهایی ﮐﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﺸﺮی ﺑﻪ ﺧﻮد دﯾﺪه، مفهوم دﯾﻨﺪاری و ﺑﺎورهای مذهبی اﺳﺖ. در واﻗﻊ دﯾﻨﺪاری ﻋﻨﻮان ﻋﺎﻣﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ به هر ﻓﺮد ﯾﺎ ﭘﺪﯾﺪه ای ﮐﻪ ارزش ﻫﺎ و ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎی دﯾﻨﯽ در آن  اﻃﻼق ﻣﯽ ﺷﻮد.

پیوند معنوی

پیوند معنوی

اﻧﺴﺎن اﻣﺮوز ﺑﺎ آﮔﺎهی و ﺑﯿﻨﺶ، اﯾﻦ واﻗﻌﯿﺖ را درﯾﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺪون ﻣﻌﻨﻮﯾﺖ تنهاﻣﯽ ﻣﺎﻧﺪ و ﺑﻪ ﭘﻮﭼﯽ و درﻣﺎﻧﺪﮔﯽ خواهد رﺳﯿﺪ. مذهب ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ای از اﻋﺘﻘﺎدات، ﺑﺎﯾﺪها و ﻧﺒﺎﯾﺪها و ﻧﯿﺰ ارزش های اﺧﺘﺼﺎﺻﯽ ﺗﻌﻤﯿﻢ ﯾﺎﻓﺘﻪ از ﻣﻮﺛﺮﺗﺮﯾﻦ ﺗﮑﯿﻪ گاه های رواﻧﯽ ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود ﮐﻪ ﻗﺎدر اﺳﺖ ﻣﻌﻨﺎی زﻧﺪﮔﯽ را در ﻟﺤﻈﺎت ﻋﻤﺮ فراهم ﺳﺎزد.

مالکیت مشاع به چه معنایی است؟

مالکیت مشاع به چه معنایی است؟

«مال مشاع»؛ عبارت است از مالی که دو نفر یا بیشتر در آن شریک باشند و سهم هر یک را نتوان در خارج از هم تشخیص داد؛ مثل خانه‌اى که با ارث به فرزندان می‌رسد و یا چند نفر با پول مشترک خانه‌اى می‌خرند که هر یک نسبت به سهم خود در آن شریک‌اند؛

« 1 2 3 4 » صفحه:
 • اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • قرآن پژوهی مالی و حسابداری
 • شرکت دانش پژوهان مالی فرانگر
 • مرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاری
 • توسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداری
 • انتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...
 • توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • آتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشد
 • بهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
 • هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی
  Google Analytics Alternative