اندیشه کردن در قرآن کلید نجات انسان و تقرب به خداست. - امام خمینی (ره)


ماجرای برخورد آیت‌الله العظمی مرعشی با کشف حجاب

ماجرای برخورد آیت‌الله العظمی مرعشی با کشف حجاب

قطعاً حکومتی که در آن ظلم و ستم وجود داشته باشد، پایدار نخواهد بود. یک مسلمان با ایمان همواره باید با ظلم مقابله کند و متمایل به ظالم نگردد و اجازه ندهد بی‌عدالتی و بی‌دینی در جامعه نهادینه گردد که اگر دین را یاری کند، خداوند هم او را یاری می کند.

فرار از مرگ

فرار از مرگ

دو گروه از مرگ فراری هستند: 

اول افرادی که آخرت را رها کرده و در مسیر دنیاپرستی به مال حرام نیز آلوده شدند. اینها می‌دانند با مرگ دارایی‌هایشان به دیگران رسیده و تازه باید خودشان پاسخگوی حق الناس‌ها باشند.

دلایل معجزه بودن قرآن چیست؟

دلایل معجزه بودن قرآن چیست؟

قرآن کریم به عنوان شاهدی بر نبوّت و رسالت پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله) برتری‌های منحصر به فردی بر سایر سخن‌ها دارد، به شکلی که کسی نتوانسته و نخواهد توانست همانند آن را بیاورد.

بررسی چگونگی دلالت آیه ده سوره روم بر کفر یزید در بیانات حضرت زینب کبری علیها السلام در خطبه شام

بررسی چگونگی دلالت آیه ده سوره روم بر کفر یزید در بیانات حضرت زینب کبری علیها السلام در خطبه شام

پس از قیام سید الشهدا علیه السلام قیامی لازم بود تا پیام خون شهدای کربلا را به گوش جهانیان برساند و حضرت زینب علیها السلام که گویی سخن را از زبان امیر المومنین" علیه السلام" فرا گرفته بود در مسند سخنوری و فاش سازی اسرار بر آمد و تاج و تخت یزید و یزیدیان را متزلزل ساخت. نمونه آن سخنوری ها، خطبه هایی است که ایشان در کوفه و شام قرائت فرمودن.

یک امتیاز روشن قرآن

یک امتیاز روشن قرآن

یکی از امتیازات قرآن کریم که حقا‌ از‌ جـنبه‌های‌ کـمال ایـن کتاب است تواریخ و حکایات آنست،قرآن در نقل داستان ها از نظر اسلوب بیان‌ و انتخاب قصص و تعقیب هـدف حکایات و دوری از گزاف‌گوئی و افسانه‌سرائی برتری و مزیت مخصوصی بر‌ تمام کتب تاریخی دارد‌.

راز تأثیر گذاری نماز در زندگی

راز تأثیر گذاری نماز در زندگی

میزان تأثیر گذاری نماز در رفتار و عملکرد انسان بسته به میزان ارتباط صحیح انسان با باری تعالی دارد، به این معنا که انسان علاوه بر ظواهر و آداب ظاهری نماز به روح نماز نیز توجه داشته باشد.

آداب تلاوت قرآن

آداب تلاوت قرآن

اکنون درست تفکر کن! ببین صدر یا ذیل این آیه شریفه که آیه چهل و [چهارم ] از سوره مبارکه فُصلّت است با ما تطبیق می کند؟
می فرمایند:
(قل هو للذین آمنوا هدی و شفا والذین لایومنون فی اذانهم و قر و هو علیهم عمی اولئک ینادون من مکان بعید)

منظور کلینی از حدیث 17هزار آیه قرآن چیست؟

منظور کلینی از حدیث 17هزار آیه قرآن چیست؟

در کتاب «اصول کافی»، باب «نوادر» که بعد از باب «فضل قرآن» تدوین شده، روایاتی درباره قرآن نقل شده است. در آخرین روایت این باب چنین آمده است: امام صادق(ع) فرمود: «قرآنی که جبرئیل آن‌را برای محمد(ص) آورد، هفده هزار آیه داشت».

تفاوت آیات عام و خاص در قرآن چیست؟

تفاوت آیات عام و خاص در قرآن چیست؟

«عام»، لفظى است که بدون حصر، تمام افرادى که صلاحیت آن‌را دارند فرا می‌گیرد، یکی از الفاظ آن «کلّ» است که در اول جمله می‌آید، مانند: «کُلُّ مَنْ عَلَیْها فانٍ»،[2] یا در پى آن، مانند: «فَسَجَدَ الْمَلائِکَةُ کُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ».
اما «خاص» عبارتی است که برخى مصادیق واژگان یا عبارت عامی را از دایره شمول آن خارج می‌کند.
در آیه شریفه: «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفِی خُسْرٍ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ ...»، لفظ «الانسان» عام بوده و عبارت «الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» خاص است.

اهمیت سواد رسانه ای

اهمیت سواد رسانه ای

داشتن سواد در طول تاریخ بشر اهمیت زیادی دارد، همانگونه که مارشال مک لوهان، ارتباط شناس برجسته کانادایی معتقد بود که انسان در طول تاریخ سه کهکشان ارتباطی را طی کرده است:

تعریف سواد رسانه ای

تعریف سواد رسانه ای

-سواد رسانه ای توانایی دستیابی ، تجزیه و تحلیل ، نقد ، ارزیابی و ایجاد ارتباط به گونه های مختلف است. 

در طلب استاد معنوی

در طلب استاد معنوی

هیچ چیز ناب تر ، رفیع تر ، والاتر از آگاهی نیست . زیرا این آگاهیست که خویشتن واقعی شما را آشکار میسازد ، در واقع آگاهی انعکاس خویشتن واقعی شماست

ضرورت پیوند معنوی با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

ضرورت پیوند معنوی با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

خداوند متعال در قرآن مجید می‌فرماید: اِنَّ اللهَ اشْتَرَی مِنَ الْمؤْمِنینَ اَنْفُسَهُمْ وَ اَمْوَالَهُمْ بِاَنَّ لَهُمُ الْجَنَّه ... خداوند از مومنین جانها و اموالشان را خریداری نمود به اینکه بهشت را برای ایشان قرار دهد ...

ساخت مقیاس فرم کوتاه سرمایه معنوی و بهزیستی معنوی اسلامی

ساخت مقیاس فرم کوتاه سرمایه معنوی و بهزیستی معنوی اسلامی

نقش معنویت در زندگی انسان­ها طی سال­های متمادی در حوزه­های مختلف علمی توجهات زیادی را به خود جلب نموده است. از نظر تاریخی تاکنون طیف متنوعی از سازمان ­ها با محتوایی معنوی مطرح گشته، که یکی از جدیدترین آنها­، سرمایه معنوی است.

راز سلامت معنوی

راز سلامت معنوی

بسیاری از متخصصان می‌گویند روزه‌ گرفتن علاوه بر تاثیرات مثبتی که روی سلامت جسمی افراد دارد، می‌تواند موجب نشاط روزه‌داران شود.

رازهای رسیدن به سفر روح

رازهای رسیدن به سفر روح

سفر روح: وقتی ما حرف از سفر روح میزنیم یک جادوگری و کار غیر عادی نیست ، بلکه ما به دنبال رهایی از زمین مادی و  پرواز به سوی عرش در همین زندگی هستیم.

معنویت

معنویت

معنوی و معنویت معرب مینوی پارسی به هرآنچه که شامل یا مربوط به معنی و روح باشد گفته می‌شود و مقابل ظاهری و مادی است. معنویت یعنی وجود معنا و هر آنچه مادی نباشد را معنوی گویند. از دین به معنویت استعاره می شود.

ﻧﮕﺮش ﻣﺬﻫﺒﯽ و ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻣﺬﻫﺐ ﺑﺮ زﻧﺪﮔﯽ

ﻧﮕﺮش ﻣﺬﻫﺒﯽ و ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻣﺬﻫﺐ ﺑﺮ زﻧﺪﮔﯽ

ﯾﮑﯽ از ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻧﻬﺎدﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﺸﺮی ﺑﻪ ﺧﻮد دﯾﺪه، ﻣﻔﻬﻮم دﯾﻨﺪاری و ﺑﺎورﻫﺎی ﻣﺬﻫﺒﯽ اﺳﺖ. در واﻗﻊ دﯾﻨﺪاری ﻋﻨﻮان ﻋﺎﻣﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻫﺮ ﻓﺮد ﯾﺎ ﭘﺪﯾﺪه ای ﮐﻪ ارزش ﻫﺎ و ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎی دﯾﻨﯽ در آن  اﻃﻼق ﻣﯽ ﺷﻮد.

پیوند معنوی

پیوند معنوی

اﻧﺴﺎن اﻣﺮوز ﺑﺎ آﮔﺎهی و ﺑﯿﻨﺶ، اﯾﻦ واﻗﻌﯿﺖ را درﯾﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺪون ﻣﻌﻨﻮﯾﺖ تنهاﻣﯽ ﻣﺎﻧﺪ و ﺑﻪ ﭘﻮﭼﯽ و درﻣﺎﻧﺪﮔﯽ خواهد رﺳﯿﺪ. مذهب ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ای از اﻋﺘﻘﺎدات، ﺑﺎﯾﺪها و ﻧﺒﺎﯾﺪها و ﻧﯿﺰ ارزش های اﺧﺘﺼﺎﺻﯽ ﺗﻌﻤﯿﻢ ﯾﺎﻓﺘﻪ از ﻣﻮﺛﺮﺗﺮﯾﻦ ﺗﮑﯿﻪ گاه های رواﻧﯽ ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود ﮐﻪ ﻗﺎدر اﺳﺖ ﻣﻌﻨﺎی زﻧﺪﮔﯽ را در ﻟﺤﻈﺎت ﻋﻤﺮ فراهم ﺳﺎزد.

مالکیت مشاع به چه معنایی است؟

مالکیت مشاع به چه معنایی است؟

«مال مشاع»؛ عبارت است از مالی که دو نفر یا بیشتر در آن شریک باشند و سهم هر یک را نتوان در خارج از هم تشخیص داد؛ مثل خانه‌اى که با ارث به فرزندان می‌رسد و یا چند نفر با پول مشترک خانه‌اى می‌خرند که هر یک نسبت به سهم خود در آن شریک‌اند؛

حکم مضاربه

حکم مضاربه

مضاربه در اصطلاح فقه اسلامی؛ عقد قراردادی است که به موجب آن شخص مالک به شخص دیگر (عامل) سرمایه ای می‌سپارد تا با آن تجارت کند و هر دو در سود آن شریک باشند. 

حکم شرعی بازار فارکس

حکم شرعی بازار فارکس

بازار فارکس بازاری است که در آن ارزهای مختلف (ریال ،دلار، یورو، پوند،ین،دینار و.... ) معامله می شوند. در این بازار یک ارز را توسط ارز دیگری معامله می کنند و کسی که قصد  معامله دارد اگر احساس کند که ارزش ارزی در حال افزایش است آن ارز را خریداری می کند و هنگامیکه ارزش آن افزایش یافت به فروش آن می پردازد. و یا ارز گران را فروخته و پس از ارزان شدن مجدداً خریداری می کند و از این راه سود می برد.

معنویت در محیط کار

معنویت در محیط کار

معنویت در محیط کار، از مفاهیم جدیدی است که در سالیان اخیر در ادبیات مدیریت و کسب و کار در غرب ظهور کرده است وحتی از آن به عنوان یک پارادایم جدید نیز یاد می شود. دنیای غرب که در چهارصد سال گذشته سعی در جدایی امور دنیوی و معنوی داشته است، 

فضیلت سوره هایی که با ب شروع می شود.

فضیلت سوره هایی که با ب شروع می شود.

فضیلت خواندن سوره بقره
در مجمع البیان آمده است که از رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) سئوال شده کدام یک از سوره هاى قرآن فضیلتش بیشتر است؟ فرمود: سوره بقره بعد سئوال شد کدام یک از آیات سوره بقره با فضیلت تر است؟ فرمود: آیة الکرسى.

ویژگی‌های خداوند به عنوان مدیر نظام هستی

ویژگی‌های خداوند به عنوان مدیر نظام هستی

اگر با دید مدیریتی به این جهان هستی نگاهی بیندازیم جهان را شبیه به یک سازمان می‌بینیم که دارای هدف بوده و تمام اعضای آن برای رسیدن به هدف سازمان در تلاشند سازمان بزرگی که سازمان‌های کوچک‌تری در درون خود دارد که هرکدام از آنها هم هدف خود را دارند.

اما با یک دید سیستمی می‌توان گفت همه...

پیوند معنوی مدیریت با خدا

پیوند معنوی مدیریت با خدا

عصری را که در آن زندگی می کنیم، عصر پیچیدگی و تغییرنامیده اند. سازمانها در چنین عصری همواره در دو لبه نظم و بی نظمی قرار دارند و دائم بین دو حالت تناقض نما، در رفت و آمدند. صاحبنظران و تئوری پردازان علم مدیریت، برای رویارویی با چنین وضعیت و شرایطی تئوری‌های مختلفی، مانند: سازمانهای یادگیرنده، سازمانهای هولوگرافیک، سازمانهای کارآفرین و تئوری آشوب ارائه داده اند. 

فضیلت سوره هایی که با الف شروع می شوند.

فضیلت سوره هایی که با الف شروع می شوند.

فضیلت سوره انفال

در تفسیر عیاشى از امام صادق(علیه السلام) روایت شده که فرمود: هر کس سوره برائت و انفال را در هر ماه یک بار تلاوت نماید هرگز نفاق به سراغ او نخواهد رفت و از شیعیان مولا امیرالمؤمنین على(علیه السلام) در روز قیامت محسوب خواهد شد و در آن روز از میوه هاى بهشتى تناول خواهد کرد تا مردم از حساب فارغ شوند.

احکام خرید و فروش

احکام خرید و فروشمسأله ۲۰۵۹ ـ شخص کاسب سزاوار است احکام خرید و فروش در موارد محل ابتلاء را یاد بگیرد، بلکه چنانچه به واسطه یاد نگرفتن در معرض ارتکاب حرام، یا ترک واجبی باشد، یاد گرفتن لازم است. و از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است: کسی که میخواهد خرید و فروش کند، باید احکام آن را یاد بگیرد، و اگر پیش از یاد گرفتن احکام آن خرید و فروش کند، به واسطه معامله‌های باطل و شبهه‌ناک، به هلاکت میافتد.

 

شرایط مال گمشده

شرایط مال گمشده

امام صادق علیه السلام: بهترین کار انسان درباره «لقطه»، که آن را مى یابد، این است که از زمین برندارد و دست بدان نزند. اگر مردم آنچه را مى یابند برندارند، صاحبش مى آید و آن را برمى دارد.

 

ادعای مالکیت

ادعای مالکیت

اگر کسی چیزی را پیدا کند، و دیگری بگوید: مال من است. در صورتی باید به او بدهد که نشانه‎های آن را بگوید، ولی لازم نیست نشانه‎هایی را که بیشتر اوقات صاحب مال هم ملتفت آن‌ها نیست بگوید.

« 1 2 3 4 » صفحه:
  • اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
  • قرآن پژوهی مالی و حسابداری
  • شرکت دانش پژوهان مالی فرانگر
  • مرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاری
  • توسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداری
  • انتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...
  • توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداری
  • آتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشد
  • بهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
  • هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی