در این قـرآن چراغـهاى روشـن (هـدایت) و داروى شـفابخش دلهـاست. - رسول اکرم (ص)

معنویت در محیط کار

معنویت در محیط کار، از مفاهیم جدیدی است که در سالیان اخیر در ادبیات مدیریت و کسب و کار در غرب ظهور کرده است وحتی از آن به عنوان یک پارادایم جدید نیز یاد می شود. دنیای غرب که در چهارصد سال گذشته سعی در جدایی امور دنیوی و معنوی داشته است، 

فضیلت سوره هایی که با ب شروع می شود.

فضیلت خواندن سوره بقره
در مجمع البیان آمده است که از رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) سئوال شده کدام یک از سوره هاى قرآن فضیلتش بیشتر است؟ فرمود: سوره بقره بعد سئوال شد کدام یک از آیات سوره بقره با فضیلت تر است؟ فرمود: آیة الکرسى.

ویژگی‌های خداوند به عنوان مدیر نظام هستی

اگر با دید مدیریتی به این جهان هستی نگاهی بیندازیم جهان را شبیه به یک سازمان می‌بینیم که دارای هدف بوده و تمام اعضای آن برای رسیدن به هدف سازمان در تلاشند سازمان بزرگی که سازمان‌های کوچک‌تری در درون خود دارد که هرکدام از آنها هم هدف خود را دارند.

اما با یک دید سیستمی می‌توان گفت همه...

پیوند معنوی مدیریت با خدا

عصری را که در آن زندگی می کنیم، عصر پیچیدگی و تغییرنامیده اند. سازمانها در چنین عصری همواره در دو لبه نظم و بی نظمی قرار دارند و دائم بین دو حالت تناقض نما، در رفت و آمدند. صاحبنظران و تئوری پردازان علم مدیریت، برای رویارویی با چنین وضعیت و شرایطی تئوری‌های مختلفی، مانند: سازمانهای یادگیرنده، سازمانهای هولوگرافیک، سازمانهای کارآفرین و تئوری آشوب ارائه داده اند. 

فضیلت سوره هایی که با الف شروع می شوند.

فضیلت سوره انفال

در تفسیر عیاشى از امام صادق(علیه السلام) روایت شده که فرمود: هر کس سوره برائت و انفال را در هر ماه یک بار تلاوت نماید هرگز نفاق به سراغ او نخواهد رفت و از شیعیان مولا امیرالمؤمنین على(علیه السلام) در روز قیامت محسوب خواهد شد و در آن روز از میوه هاى بهشتى تناول خواهد کرد تا مردم از حساب فارغ شوند.

احکام خرید و فروشمسأله ۲۰۵۹ ـ شخص کاسب سزاوار است احکام خرید و فروش در موارد محل ابتلاء را یاد بگیرد، بلکه چنانچه به واسطه یاد نگرفتن در معرض ارتکاب حرام، یا ترک واجبی باشد، یاد گرفتن لازم است. و از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است: کسی که میخواهد خرید و فروش کند، باید احکام آن را یاد بگیرد، و اگر پیش از یاد گرفتن احکام آن خرید و فروش کند، به واسطه معامله‌های باطل و شبهه‌ناک، به هلاکت میافتد.

 

شرایط مال گمشده

امام صادق علیه السلام: بهترین کار انسان درباره «لقطه»، که آن را مى یابد، این است که از زمین برندارد و دست بدان نزند. اگر مردم آنچه را مى یابند برندارند، صاحبش مى آید و آن را برمى دارد.

 

ادعای مالکیت

اگر کسی چیزی را پیدا کند، و دیگری بگوید: مال من است. در صورتی باید به او بدهد که نشانه‎های آن را بگوید، ولی لازم نیست نشانه‎هایی را که بیشتر اوقات صاحب مال هم ملتفت آن‌ها نیست بگوید.

‏‏مالیات

  ‏‏مالیاتهایی که اسلام مقرر داشته و طرح بودجه ای که ریخته نشان می دهد تنها برای سد‏‎ ‎‏رمق فقرا و سادات فقیر نیست.

مال پیداکرده

هرگاه چیزی را که پیدا کرده نشانه‌ای دارد که به واسطه آن می‌تواند صاحبش را پیدا کند،

مال گمشده

مال گم شده اگر حیوان نباشد، و انسان آن را پیدا کند و نشانه‌ای نداشته باشد که به واسطه آن صاحبش معلوم شود،

5- تنها در زمان حال باشید (بیندیشید) (زندگی کنید) تا بتوانید بر ترس خود فائق آیید. مک کال می‌گوید ترس به انجام تحلیل‌های اضافی می‌انجامد و خود

تا به حال از خودتان پرسیده اید که چقدر خودتان را می شناسید؟ این سوالی است برای شروع مطلبی درخصوص سرمایه گذاری یا هواشناسی یا موضوعی مربوط به این دو مورد.به گزارش بورسینس به نقل از (سنا)، برای درک این مطلب، باید با خودتان آشنا باشید و از تمایلات و روحیات خودتان با خبر باشید.به طور یقین تا به حال با این عقاید برخورد کرده اید که سمبل ماه تولد هر شخص بر خلق و خوی آن فرد تأثیر می گذارد یا حتی ازدواج فردی از فلان ماه با فردی در ماه دیگر به دلیل منطبق نبودن سمبل ها با یکدیگر بدشگون است.

راهکارهایی برای کاهش استرس در معاملات بورس

به عنوان معامله‌گر، ما می‌توانیم با مشاهده دقیق چگونگی مقابله سامورایی‌ها با نبردهایشان نحوه بهینه مقابله با استرس در معاملات را به خوبی فرابگیریم.

این راهکارها برای کاهش استرس در معاملات بورس شامل 6 قسمت هستند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:1- تمام زیان‌های احتمالی را پیش از ورود به بازار بپذیرید. مک کال که یکی از نویسندگان مشهور در حوزه روانشناسی بازار سهام است، می‌گوید سامورایی‌ها پیش از ورود به جنگ، مرگ را پیامدی کاملا عادی از نبرد می‌دانستند و آن را به خوبی می‌پذیرفتند. 

هدف از آفرینش انسان ( 3)

 این آفرینش برای انسان چه فایده ای دارد؟ و هدف انسان از زندگی در روی زمین برای خود انسان چیست؟

هدف از آفرینش انسان ( 2)

هدف و کارکرد آفرینش انسان در عالم چیست؟ ماموریت انسان در قبال کل آفرینش چیست؟

هدف از آفرینش انسان ( 1)

یکی از مهمترین موضوعات در جهان بینی موضوع «هدف از آفرینش انسان» است. این سوال کلیدی می تواند در شناخت انسان نسبت به خودش ، محیط پیرامونش و رابطة او با آن و همچنین وظیفه و نوع ارتباطش با خالق مستقیماً تاثیر بگذارد. اگر انسان نداند که خداوند چرا او را آفریده است و این انسان چه نقشی قرار است در کل هستی ایفا کند. دچار سردرگمی و سوالات بی پایانی می شود که نتیجه ای جز حیرانی ندارد.

 

معرفی نرم افزارهای مختص علم تفسیر قرآن

برخى از نرم ‏افزارهای عمومی به علم تفسیر قرآن اختصاص داشته، و براى این رشته نیز تولید شده‏ اند. در این بخش از نوشتار به برخى از آنها اشاره مى‏ کنیم.

 

برخی از نرم افزارهای علم تفسیر قرآن

برخى از نرم‏ افزارها به علم تفسیر قرآن اختصاص داشته، و براى این رشته نیز تولید شده‏ اند. در این بخش از نوشتار به برخى از آنها اشاره مى کنیم.

 

ابزارها و راهکارهای پژوهش قران در اینترنت

تفسیر قرآن به معناى واقعى خویش، از زمان پیامبر اکرم(ص) آغاز شد؛ به تدریج هزاران کتاب درباره تفسیر قرآن به زبان ‏هاى گوناگون و با گرایش ‏هاى متفاوت نوشته شده، آنچنان که مراجعه به تمامى آنها براى قرآن‏ پژوهان امرى دشوار و بازیابى اطلاعات آنان در مواردى محال مى‏ نمود از این‏رو ضرورت تولید نرم ‏افزارهاى تفسیرى که حاوى مهم‏ترین تفاسیر جهان اسلام باشند روز به روز بیشتر احساس مى ‏شد. این نیاز روزافزون منجر به تولید نرم ‏افزارهاى تفسیرى با قابلیت‏هاى ویژه شده.

شیوه های ترویج قران کریم در سیره نبوی

پیامبر اکرم (صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏آله) در نظام آموزش و ترویج قرآن، روشها و شیوه‏هایى را به کار مى‏ برند که در همه زوایاى خود، کاملاً عمومى و فراگیر هستند، به طورى که در همه زمانها و مکانها و براى همه انسانها با هر زبان، خط و نژاد و براى گروههاى سِنّى مختلف و براى با سواد و بى‏ سواد، یکسان است و به کتاب درسى و جزوه آموزشى بیرون از قرآن مشروط نیست و داراى مقبولیّت علمى، و مرحله‏ بندى و مقاطع مشخص آموزشى با ره اوردهاى تعریف شده مى‏ باشد.

نقش قرآن در حیات اجتماعى از دید نهج البلاغه

کلام حضرت على(علیه السلام)در زمینه نقش قران در حیات اجتماعی بشر، بیان دیگرى از سخن ارزشمند پیامبر بزرگوار(صلى الله علیه وآله) است که فرمود: «اذا الْتَبَسَتْ عَلَیْکُمْ الفِتَنُ کَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْکُمْ بِالقُرآنِ»;هر گاه اضطراب ها، نگرانى ها، مشکلات و نابسامانى ها همانند پاره هاى شب بر جامعه شما سایه افکند و در حلّ مشکلات راه به جایى نبردید، بر شمابادکه به قرآن رجوع کنیدو راهنمایى هاى نجات بخش آن راملاک عمل قراردهید.

 

جایگاه و اهمیت قرآن در آینه نهج البلاغه

حضرت على(علیه السلام) در نهج البلاغه، بیش از بیست خطبه را به معرفى قرآن و جایگاه آن اختصاص داده است و گاه بیش از نصف خطبه به تبیین جایگاه قرآن و نقش آن در زندگى مسلمانان و وظیفه آنان در مقابل این کتاب آسمانى اختصاص یافته که پرداختن به همه آن ها مجالى دیگر مى طلبد. در این جا، تنها به ذکر مواردی در مورد جایگاه و اهمیت قران به همراه توضیح جملاتى از نهج البلاغه درباره جایگاه قرآن کریم بسنده مى کنیم.

 

عادات‌ و فرهنگ‌ غلط‌ جاهلی‌

نمونه‌های‌ زیادی‌ از عادات‌ و فرهنگ‌ غلط‌ جاهلی‌ وجود داشته‌ که‌ اسلام‌ با آن‌ مبارزه‌ نمود ولی‌ در این‌ نوشتار تنها به‌ برخی‌ از موارد اکتفا می‌کنیم:

 

قرآن‌ و تأثیرپذیری‌ از محیط‌

این‌ مقاله بر آن‌ است‌ تا یکی‌ از مسائل‌ مهم‌ در حوزة‌ قرآن‌پژوهی، یعنی‌ مسألة‌ قرآن‌ و تأثیرگذاری‌ بر محیط‌ یا تأثیرپذیری‌ از محیط‌ را مورد بحث‌ قرار دهد. مؤ‌لف‌ معتقد است‌ که‌ قرآن‌ کریم، برای‌ تأثیرگذاری‌ و مبارزه‌ با عادت‌های‌ ناروای‌ جاهلی‌ نازل‌ شده‌ است، نه‌ این‌ که‌ از فرهنگ‌ و آداب‌ خشن‌ زمان‌ خود تأثیر پذیرد.

 

پیامبر و وحی

دریافت کننده وحی خداوندی پیامبرانند، اما ظاهر برخی آیات دلالت دارد که قرآن کریم بر مردم نازل شده است؛ مانند: (یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءکُم بُرْهَانٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَأَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ نُوراً مُّبِیناً)(نساء: 174)؛ ای مردم، در حقیقت برای شما از جانب پروردگارتان برهانی آمده است و ما به سوی شما نوری تابناک فرو فرستاده ایم.

 

فرشتگان و نقش آن ها در وحی

وجود فرشتگان از مسلّمات دین اسلام، بلکه تمام شرایع الهی است. فرشتگان موجوداتی مجرّد، عاقل، با شعور و بندگان گرامی خداوند و معصوم از گناه و خطایند. قرآن نیز دلالت دارد که فرشتگان مادی نیستند: (وَلَقَدْ جَاءتْ رُسُلُنَا إِبْرَاهِیمَ بِالْبُـشْرَی قَالُواْ سَلاَماً قَالَ سَلاَمٌ فَمَا لَبِثَ أَن جَاء بِعِجْل حَنِیذ فَلَمَّا رَأَی أَیْدِیَهُمْ لاَ تَصِلُ إِلَیْهِ نَکِرَهُمْ وَأَوْجَسَ مِنْهُمْ خِیفَةً قَالُواْ لاَ تَخَفْ إِنَّا أُرْسِلْنَا إِلَی قَوْمِ لُوط.)(هود: 69ـ70)

 

وحی

«وحی» عبارت است از: تفهیم ویژه یک سلسله حقایق و معارف از جانب خداوند به پیامبران از راهی غیر عادی (یعنی راهی غیر از راه تجربه و عقل و شهود عرفانی) برای ابلاغ به مردم و راهنمایی آنان.

 

توصیه هایى در زمینه اصول و روش هاى بیان تفسیر

تفسیر با شیوه پرسش و پاسخ و گفت وگو و احتجاج که مخاطبین این گونه تفسیر حتما باید خواص باشند. بدین صورت که براى هر آیه، تعدادى سؤال طرح گردیده و در جلسه پرسش ها مطرح و پاسخ آن از قرآن بیان گردد. 

کیفیت خلقت حوا در تفاسیر

در آیه یک سوره مبارکه نساء آمده است:"یا ایها الناس اتقوا ربکم الذی خلقکم عن نفس واحدة و خلق منها زوجها..." ای انسان ها پروای پروردگارتان را پیشه سازید که شما را  هم از یک تن بیافرید و هم از آن جفتش کرد ...در تفسیر عبارت "و خلق منها زوجها "غالب مفسران بر این نظر هستند که:مقصود آن است که از همان خاک و ماده اولیه ای که آدم را آفریدازآن سرشت حوا را نیز بیافرید،بنابراین آن دو با یکدیگر خلق شده اند.

ترجمه و تفسیر قرآن و راهی میان آن دو!

قرآن کتاب مقدس دین اسلام است و در باور مسلمانان سخنان خداست که به صورت وحی از سوی او توسط جبرئیل بر پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله، نازل گردیده است. مسلمانان، قرآن را بزرگترین معجزهٔ محمد و روشن‌ترین دلیل بر پیامبری او می‌دانند. قرآن اصلی‌ترین منبع وحی در اسلام به شمار می‌آید و به زبان عربی است. کلمهٔ قرآن در لغت به معنی «قرائت کردن» و «خواندن» است و مسلمانان معمولاً به آن با عناوینی مانند «قرآن کریم» و «قرآن مجید» اشاره می‌کنند. قرآن به ۳۰ جزء تقسیم شده و ۱۱۴ سوره دارد.

« 1 2 3 » صفحه:
  • اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
  • قرآن پژوهی مالی و حسابداری
  • شرکت دانش پژوهان مالی فرانگر
  • مرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاری
  • توسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداری
  • انتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...
  • توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداری
  • آتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشد
  • بهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
  • هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی