شایسته است که انسانِ مؤمن نمیرد تا قرآن را بیاموزد یا در حال آموزش آن باشد.

هدف از آفرینش انسان ( 3)

 این آفرینش برای انسان چه فایده ای دارد؟ و هدف انسان از زندگی در روی زمین برای خود انسان چیست؟

هدف از آفرینش انسان ( 2)

هدف و کارکرد آفرینش انسان در عالم چیست؟ ماموریت انسان در قبال کل آفرینش چیست؟

هدف از آفرینش انسان ( 1)

یکی از مهمترین موضوعات در جهان بینی موضوع «هدف از آفرینش انسان» است. این سوال کلیدی می تواند در شناخت انسان نسبت به خودش ، محیط پیرامونش و رابطة او با آن و همچنین وظیفه و نوع ارتباطش با خالق مستقیماً تاثیر بگذارد. اگر انسان نداند که خداوند چرا او را آفریده است و این انسان چه نقشی قرار است در کل هستی ایفا کند. دچار سردرگمی و سوالات بی پایانی می شود که نتیجه ای جز حیرانی ندارد.

 

معرفی نرم افزارهای مختص علم تفسیر قرآن

برخى از نرم ‏افزارهای عمومی به علم تفسیر قرآن اختصاص داشته، و براى این رشته نیز تولید شده‏ اند. در این بخش از نوشتار به برخى از آنها اشاره مى‏ کنیم.

 

برخی از نرم افزارهای علم تفسیر قرآن

برخى از نرم‏ افزارها به علم تفسیر قرآن اختصاص داشته، و براى این رشته نیز تولید شده‏ اند. در این بخش از نوشتار به برخى از آنها اشاره مى کنیم.

 

ابزارها و راهکارهای پژوهش قران در اینترنت

تفسیر قرآن به معناى واقعى خویش، از زمان پیامبر اکرم(ص) آغاز شد؛ به تدریج هزاران کتاب درباره تفسیر قرآن به زبان ‏هاى گوناگون و با گرایش ‏هاى متفاوت نوشته شده، آنچنان که مراجعه به تمامى آنها براى قرآن‏ پژوهان امرى دشوار و بازیابى اطلاعات آنان در مواردى محال مى‏ نمود از این‏رو ضرورت تولید نرم ‏افزارهاى تفسیرى که حاوى مهم‏ترین تفاسیر جهان اسلام باشند روز به روز بیشتر احساس مى ‏شد. این نیاز روزافزون منجر به تولید نرم ‏افزارهاى تفسیرى با قابلیت‏هاى ویژه شده.

شیوه های ترویج قران کریم در سیره نبوی

پیامبر اکرم (صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏آله) در نظام آموزش و ترویج قرآن، روشها و شیوه‏هایى را به کار مى‏ برند که در همه زوایاى خود، کاملاً عمومى و فراگیر هستند، به طورى که در همه زمانها و مکانها و براى همه انسانها با هر زبان، خط و نژاد و براى گروههاى سِنّى مختلف و براى با سواد و بى‏ سواد، یکسان است و به کتاب درسى و جزوه آموزشى بیرون از قرآن مشروط نیست و داراى مقبولیّت علمى، و مرحله‏ بندى و مقاطع مشخص آموزشى با ره اوردهاى تعریف شده مى‏ باشد.

نقش قرآن در حیات اجتماعى از دید نهج البلاغه

کلام حضرت على(علیه السلام)در زمینه نقش قران در حیات اجتماعی بشر، بیان دیگرى از سخن ارزشمند پیامبر بزرگوار(صلى الله علیه وآله) است که فرمود: «اذا الْتَبَسَتْ عَلَیْکُمْ الفِتَنُ کَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْکُمْ بِالقُرآنِ»;هر گاه اضطراب ها، نگرانى ها، مشکلات و نابسامانى ها همانند پاره هاى شب بر جامعه شما سایه افکند و در حلّ مشکلات راه به جایى نبردید، بر شمابادکه به قرآن رجوع کنیدو راهنمایى هاى نجات بخش آن راملاک عمل قراردهید.

 

جایگاه و اهمیت قرآن در آینه نهج البلاغه

حضرت على(علیه السلام) در نهج البلاغه، بیش از بیست خطبه را به معرفى قرآن و جایگاه آن اختصاص داده است و گاه بیش از نصف خطبه به تبیین جایگاه قرآن و نقش آن در زندگى مسلمانان و وظیفه آنان در مقابل این کتاب آسمانى اختصاص یافته که پرداختن به همه آن ها مجالى دیگر مى طلبد. در این جا، تنها به ذکر مواردی در مورد جایگاه و اهمیت قران به همراه توضیح جملاتى از نهج البلاغه درباره جایگاه قرآن کریم بسنده مى کنیم.

 

عادات‌ و فرهنگ‌ غلط‌ جاهلی‌

نمونه‌های‌ زیادی‌ از عادات‌ و فرهنگ‌ غلط‌ جاهلی‌ وجود داشته‌ که‌ اسلام‌ با آن‌ مبارزه‌ نمود ولی‌ در این‌ نوشتار تنها به‌ برخی‌ از موارد اکتفا می‌کنیم:

 

قرآن‌ و تأثیرپذیری‌ از محیط‌

این‌ مقاله بر آن‌ است‌ تا یکی‌ از مسائل‌ مهم‌ در حوزة‌ قرآن‌پژوهی، یعنی‌ مسألة‌ قرآن‌ و تأثیرگذاری‌ بر محیط‌ یا تأثیرپذیری‌ از محیط‌ را مورد بحث‌ قرار دهد. مؤ‌لف‌ معتقد است‌ که‌ قرآن‌ کریم، برای‌ تأثیرگذاری‌ و مبارزه‌ با عادت‌های‌ ناروای‌ جاهلی‌ نازل‌ شده‌ است، نه‌ این‌ که‌ از فرهنگ‌ و آداب‌ خشن‌ زمان‌ خود تأثیر پذیرد.

 

پیامبر و وحی

دریافت کننده وحی خداوندی پیامبرانند، اما ظاهر برخی آیات دلالت دارد که قرآن کریم بر مردم نازل شده است؛ مانند: (یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءکُم بُرْهَانٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَأَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ نُوراً مُّبِیناً)(نساء: 174)؛ ای مردم، در حقیقت برای شما از جانب پروردگارتان برهانی آمده است و ما به سوی شما نوری تابناک فرو فرستاده ایم.

 

فرشتگان و نقش آن ها در وحی

وجود فرشتگان از مسلّمات دین اسلام، بلکه تمام شرایع الهی است. فرشتگان موجوداتی مجرّد، عاقل، با شعور و بندگان گرامی خداوند و معصوم از گناه و خطایند. قرآن نیز دلالت دارد که فرشتگان مادی نیستند: (وَلَقَدْ جَاءتْ رُسُلُنَا إِبْرَاهِیمَ بِالْبُـشْرَی قَالُواْ سَلاَماً قَالَ سَلاَمٌ فَمَا لَبِثَ أَن جَاء بِعِجْل حَنِیذ فَلَمَّا رَأَی أَیْدِیَهُمْ لاَ تَصِلُ إِلَیْهِ نَکِرَهُمْ وَأَوْجَسَ مِنْهُمْ خِیفَةً قَالُواْ لاَ تَخَفْ إِنَّا أُرْسِلْنَا إِلَی قَوْمِ لُوط.)(هود: 69ـ70)

 

وحی

«وحی» عبارت است از: تفهیم ویژه یک سلسله حقایق و معارف از جانب خداوند به پیامبران از راهی غیر عادی (یعنی راهی غیر از راه تجربه و عقل و شهود عرفانی) برای ابلاغ به مردم و راهنمایی آنان.

 

توصیه هایى در زمینه اصول و روش هاى بیان تفسیر

تفسیر با شیوه پرسش و پاسخ و گفت وگو و احتجاج که مخاطبین این گونه تفسیر حتما باید خواص باشند. بدین صورت که براى هر آیه، تعدادى سؤال طرح گردیده و در جلسه پرسش ها مطرح و پاسخ آن از قرآن بیان گردد. 

کیفیت خلقت حوا در تفاسیر

در آیه یک سوره مبارکه نساء آمده است:"یا ایها الناس اتقوا ربکم الذی خلقکم عن نفس واحدة و خلق منها زوجها..." ای انسان ها پروای پروردگارتان را پیشه سازید که شما را  هم از یک تن بیافرید و هم از آن جفتش کرد ...در تفسیر عبارت "و خلق منها زوجها "غالب مفسران بر این نظر هستند که:مقصود آن است که از همان خاک و ماده اولیه ای که آدم را آفریدازآن سرشت حوا را نیز بیافرید،بنابراین آن دو با یکدیگر خلق شده اند.

ترجمه و تفسیر قرآن و راهی میان آن دو!

قرآن کتاب مقدس دین اسلام است و در باور مسلمانان سخنان خداست که به صورت وحی از سوی او توسط جبرئیل بر پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله، نازل گردیده است. مسلمانان، قرآن را بزرگترین معجزهٔ محمد و روشن‌ترین دلیل بر پیامبری او می‌دانند. قرآن اصلی‌ترین منبع وحی در اسلام به شمار می‌آید و به زبان عربی است. کلمهٔ قرآن در لغت به معنی «قرائت کردن» و «خواندن» است و مسلمانان معمولاً به آن با عناوینی مانند «قرآن کریم» و «قرآن مجید» اشاره می‌کنند. قرآن به ۳۰ جزء تقسیم شده و ۱۱۴ سوره دارد.

نفوذ اسرائیلیات در تفسیر و تاریخ اسلام

اسرائیلیات جمع «اسرائیلیة » است که منسوب به «اسرائیل » است. اسرائیل نام دیگر یعقوب (بن اسحاق بن ابراهیم)، جد اعلای یهودیان است. برخی گفته اند: این کلمه، عبری است و از دو جزء «اسر» و «ایل » ترکیب یافته که اولی به معنای «عبد» و دومی به معنای «الله »، یعنی، معادل «عبدالله » در زبان عربی است.قرآن مجید به همین مناسبت، از یهودیان، به عنوان «بنی اسرائیل » (فرزندان یعقوب) یاد می کند.

خانه های معرفت

«فِى بُیُوتٍ أَذِنَ اللّه ُ أَن تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیهَا بِالغُدُوِّ وَ الآصَالِ رِجَالٌ لا تُلْهِیهم تِجارَةٌ و لا بَیْعٌ عَن ذِکْرِ اللّه ِ و اِقَامِ الصَّلَوةِ و اِیتَاءِ الزکوةِ یَخَافُونَ یَوما تَتَقلَّبُ فِیهِ القُلُوبُ و الابصار لِیَجْزِیَهُم اللّه ُ اَحسَنَ مَا عَمِلُوا و یَزیدَهُم مِن فَضلِهِ و اللّه ُ یَرْزُقُ مَنْ یَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ» «آیات 38 ـ 36»

 

توصیه های اصول و روش های بیان تفسیر

روش تفسیری عبارت است از طریق و شیوه‌ای که هر مفسر برای تفسیر یک یا چند آیه انتخاب می‌کند و غالباً بستگی دارد به ابزاری که در تفسیر بکار می‌برد. مفسر گاهی بر اساس عقل، گاهی بر اساس نقل (روایات) و زمانی به کمک خود قرآن به تفسیر می پردازد.

 

روش های جدید در تدوین مبانی، منابع و قواعد در تفسیر قرآن

در بحث زبان قرآن روشن شد که قرآن به زبان جامع که همان زبان عرف عمومی جامعه خودش با ویژگیهای خاص می باشد، نازل شده است و در فهم قرآن باید معانی زمان نزول مد نظر قرار گیرد . از سوی دیگر، با عنایت به سیال بودن زبان، ممکن است واژه ای در طول زمان معانی حقیقی و مجازی تازه و جدیدی پیدا کند و معانی حقیقی یا مجازی زمان نزول مهجور شود . مفسر باید از دخالت دادن تغییراتی که در دوران پس از نزول قرآن در واژگان پدید آمده، در فهم و بیان حقایق قرآنی و تبیین آیات قرآن دوری گزیند . از این رو، مفسر باید هنگام فهم واژگان قرآن معانی واژه ها را در عصر نزول و در منطقه و فضای نزول از راهها و منابع صحیح و معتبر به دست آورد و اکتفای مفسر به معنای ارتکازی نیز ممکن است سبب اشتباه او در فهم آیات گردد .

 

بررسی آیه مباهله از دیدگاه شیعه و سنی

آیه «مباهله» (آل عمران:61) از مهم ترین ادله قرآنی، در خصوص فضیلت و برتری اهل بیت (ع) محسوب می گردد. مفسران و دانشمندان مذهب اهل بیت (ع) و اهل سنت در طول تاریخ درباره این آیه بحثهای مختلفی را انجام داده اند. در این مقاله با توجه به اهمیت موضوع، آیه «مباهله» را به صورت تطبیقی از دیدگاه فریقین بررسی و به شبهات، ابهامات و سؤالات مربوط پاسخ داده شده است.
 

تفسیر موضوعی قرآن چیست؟

تفسیر به معنای توضیح دادن مطلبی است تا قابل فهم گردد و اصطلاحاً به شرح‌هایی که بر قرآن نوشته می‌شود، اطلاق می‌گردد. اولین تفسیر مکتوب و مدون قرآن، تفسیر محمد بن جریر طبری است.هدف تفسیر تلاش برای پرده برداشتن از بعضی منظورها و رسیدن به بعضی تاویل هاست. یعنی هدف تفسیر یا بالاترین حدّ آن، تاویل است.

 

تفاسیر (سوره توحید)

قرآن کریم دارای محتوایی است وسیع ونامحدود; چرا که کلام خدا نامتناهی است وهمانطور که خداوند فرموده است : اگر همه درختان قلم وار به نگارش بپردازند و دریاها مرکب شوند و بخواهند با آنها کلمات الهی رابنویسند، قلمها و دریاها به پایان می رسند اما نگارش کلمات و نعمت های الهی به پایان نخواهد رسید.
(سوره کهف - آیه 109)

 

مهمترین تفسیر شیعه و اهل سنت

شیعیان از آغاز تاریخ خود، به عنوان پیروان امام علی (ع) نقش چشمگیری در تعالی فرهنگ قرآنی و تبیین و تفسیر وحی داشتند. زیرا آنان پس از پیامبر (ص) بنا بر وصیت حضرت رسول (ص) به اهل بیتش مراجعه نمودند و از آنجا که اهل بیت پیامبر (ص) برای قرآن جایگاه و نقش ویژه ای قائل بودند و امام علی (ع) در میان همه مسلمین پس از پیامبر (ص) نخستین مفسر و باب علم نبی بود، با اقامه سنت نبوی و ترویج فرهنگ علوی به تفسیر قرآن روی آوردند.

روایات تحریف شده (سوره نسا)

شبهة تحریف قرآن کریم از دیر زمان مطرح بوده و پیوسته مورد انکار و رد علما و محققین بزرگ اسلام بوده است، جز برخى گروه ها یا افرادى که به دلیل آشنایى اندک با اصول و پایه هاى عقاید اسلامى شبهه را مهم دانسته و خواسته اند به گونه اى آن را توجیه کنند. 

از مقتضیات زبان فارسی در ترجمه قرآن کریم

ترجمه قرآن ترجمه برگرداندن آیات قرآن به زبانی دیگرمی‌باشد و در لغت به معنای بیان مقصود و در اصطلاح، عبارت است از برگرداندن واژه‌ای به معادل آن، از زبانی به زبان دیگر.
«ترجمه قرآن» نیز برگرداندن معانی الفاظ و آیات قرآن، به الفاظ و عبارات هم معنای آن، در زبانی دیگر است. از آنجا که آیات قرآن، وحی الهی است، هیچ ترجمه‌ای از قرآن، قرآن به شمار نمی‌آید، بلکه نوعی تفسیر و شرح مختصر آیات است که در حد ممکن، بیانگر مقصود حق تعالی است.
 

اجزا و تقسیمات قرآن کریم

سوره از"سور بلد"(دیوار بلند و گرداگرد شهر)گرفته شده است، زیرا هر سوره ‏آیاتى را در بر گرفته است و به آن احاطه دارد، مانند حصار(سور)شهر که خانه‏ هایى ‏را در بر گرفته است.
برخى آن را به معناى بلنداى شرف و منزلت رفیع گرفته ‏اند، زیرا بنابر گفته‏ ابن فارس یکى از معانى سوره، علو و ارتفاع است و"سار یسور"به معناى غضب‏ نمودن و بر انگیخته شدن از همین ماده است.هر طبقه از ساختمان را نیز سوره ‏مى ‏گویند.

ابلاغ سوره برائت

متجاوز از بیست سال بود که منطق اسلام در باره شرک ودوگانه پرستى در سرزمین حجاز ودر میان قبایل مشرک عرب انتشار یافته بود واکثر قریب به اتفاق آنها از نظر اسلام در باره بتان وبت پرستان آگاهى پیدا کرده بودند ومى دانستند که بت پرستى چیزى جز یک تقلید باطل از نیاکان نیست ومعبودهاى باطل آنان چنان ذلیل وخوارند که نه تنها نمى توانند در باره دیگران کارى انجام دهند بلکه نمى توانند حتى ضررى از خود دفع کنند ویا نفعى به خود برسانند وچنین معبودهاى زبون وبیچاره در خور ستایش وخضوع نیستند.

مراحل تفسیر موضوعی؛ تحدید مفهومیِ موضوع یا مسئله

تحدید مفهومیِ موضوع یا مسئله نکتة دیگری است که در استفاده درست از آیات در تفسیر موضوعی نقش مهمی دارد. 

« 1 2 3 » صفحه:
  • اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
  • قرآن پژوهی مالی و حسابداری
  • شرکت دانش پژوهان مالی فرانگر
  • مرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاری
  • توسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداری
  • انتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...
  • توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداری
  • آتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشد
  • بهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
  • هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی